Kamila Skolimowska

Poznaj mistrzów

Kamila Skolimowska ps. Kama

Kamila Skolimowska ps. Kama (ur. 4 listopada 1982 w Warszawie, zm. 18 lutego 2009 w Vila Real de Santo António) – polska lekkoatletka uprawiająca rzut młotem, złota medalistka igrzysk olimpijskich w 2000, w Sydney, policjantka w stopniu sierżanta.

Niebywały talent sportowy, osoba wielkiego serca i uśmiechu, która w wieku 14 lat wywalczyła złoty medal mistrzostw Polski w rzucie młotem, ustanawiając rekord kraju. Zaczynała od wioślarstwa i podnoszenia ciężarów, ale w sumie nie miała wyboru. Sport miała zapisany w genach. Robert Skolimowski to przecież znany sztangista, medalista mistrzostw świata i olimpijczyka z 1980 w Moskwie.

Zauważona i zachęcona do rzutu młotem przez Zbigniewa Pałyszko, startowała początkowo w barwach warszawskiej Legii by kolejno zmienić na Warszawiankę i Gwardię Warszawa. Zdobywała medale największych imprez właściwie nieprzerwanie od młodziczki. Trzykrotna olimpijka ( Sydney – złoto, Ateny – V m., Pekin).

O Kamili Skolimowskiej można by pisać długo i namiętnie. Żal, że los tak szybko zakończył jej sukcesy. Podczas zgrupowania w Portugalii zator płucny doprowadził do śmierci Kamy. Co roku odbywa się Memoriał Kamili Skolimowskiej, organizowany przez Fundacje jej imienia. Mityng lekkoatletyczny co roku przyciąga największe gwiazdy polskiej królowej sportu, chcących oddać hołd naszej Kamili.

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamila_Skolimowska
*Beata Żurek, Tomasz Czoik „Kama. Historia Kamili Skolimowskiej” Agora SA, 2021

Jerzy Kulej

Jerzy Kulej (ur. 19 października 1940 w Częstochowie, zm. 13 lipca 2012 w Warszawie) – polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski(Tokyo

Czytaj więcej »